preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vrijeme
Virovitica
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 9. 2010.

Ukupno: 578658
Ovaj mjesec: 251
Ovaj tjedan: 58
Danas: 2
Vijesti

Najava projekta Čitanje ne poznaje granice/ Branje ne pozna meja

Ove školske godine uključujemo se u Međunarodni projekt za poticanje čitanje i razvoja različitih vrsta pismenosti Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja


Međunarodni projekt  za poticanje čitanja i razvoja različitih vrsta pismenosti

“Čitanje ne poznaje granice“ / „Branje ne pozna meja“

Partner škole su OŠ Borcev za severno mejo (Republika Slovenija) i  Oš Vladimir Nazor Virovitica (Republika Hrvatska)

 

O projektu:

Mnoge analize pokazuju kako su čitateljske navike među školskom djecom poražavajuće. Ljubav prema knjizi važno je razvijati od djetetovog rođenja. U osnovnoj školi, točnije u nižim razredima učitelji i knjižničari veliku pozornost posvećuju čitanju i slušanju pročitanog.  Da bi učenicima približili ljepotu pisane riječi i poboljšali njihove čitalačke kompetencije, knjižničari i učitelji zajedno sa učenicima provode razne projekte za promociju i poticanje čitanja. Jedan od takvih projekata započet je 2013. suradnjom  OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće i OŠ bratov Polančičev Maribor. Cilj projekta je promocija čitanja. Čita se naglas prevedeno književno djelo autora susjedne zemlje. Književna djela čitaju se naglas u skladu s Odlukom Europske organizacije za promicanje čitanja EU READ koja je 2013. proglasila  godinom čitanja naglas, čime se postiže razvoj   čitalačkih navika i vještina kod djece

 

Provedba:

Projekt se provodi u hrvatskim i slovenskim osnovnoškolskim knjižnicama. U hrvatskim se školama čitaju prijevodi slovenskih autora,  a u slovenskim,  hrvatskih autora.  Književna djela čitaju se naglas  i povezuju  s Nastavnim planom i programom kroz međupredmetno povezivanje. Sudjeluju cijeli razredi, interesne skupine i nastavno osoblje. Na završnom susretu  prikaže se kraći kulturni program kojim se predstavi škola i djelo koje se čitalo.

 

Projekt pored čitanja i obrade književnog djela sadrži i istraživački rad u kojem učenici istražuju povijest, kulturu i znamenitosti kraja škole partnera.   

Voditelji projekta povežu hrvatsku i slovensku školu, a učitelji  ili knjižničari se međusobno dogovore o daljnjim aktivnostima: što će se čitati, koji razredi ili interesne skupine će sudjelovati, kada i gdje će biti završni susret. Na završnom susretu međusobno se upoznaju, razmijene iskustva i dojmove. Škola domaćin  organizira turističko razgledavanje mjesta kako bi učenici upotpunili svoja istraživanjem, stečena znanja.

 

Ciljevi projekta:

⋄  promicanje i poticanje čitanja naglas

⋄  promocija školske knjižnice

⋄  razvijanje svijesti o važnosti i utjecaju  čitanja naglas

⋄  razvoj čitalačkih sposobnosti i vještina

⋄  razvoj različitih vrsta pismenosti

⋄  promocija hrvatske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i

    kulture

⋄  upoznavanje djela slovenske dječje književnosti, jezika,

     povijesti i kulture

⋄  uporaba novih medija u interpretaciji književnog djela

⋄  bogaćenje jezika i razvoj kritičkog mišljenja

⋄  kreativno i suradničko korištenje

     Informacijsko-komunikacijske tehnologije

⋄  ovladavanje metodama istraživačkog rada

⋄  unapređivanje vještina i sposobnosti javnog nastupa

⋄     promocija europskog identiteta 

 

U projektu će u našoj školi sudjelovati učenici iz 6.a, 6.c, 8. a i 8.c razrednog odjela koji su se dobrovoljno javili. Čitat ćemo naglas u našim učionicama i u našoj knjižnici u sklopu literarno-novinarske grupe.  Naši učenici su zajedno sa svojoj voditeljicom, Marinom Štefanac, učiteljicom hrvatskog jezika odabrali djelo popularne slovenske spisateljice Dese Muck, Sama kod kuće.  Suorganizator je naša knjižničarka Marina Aragović Švarbić koja će, također, s nama čitati naglas, istraživati i pomagati nam u pisanju znanstveno-istraživačkog rada. Učenici naše partner škole iz Maribora odabrali su kratke priče i lirske pjesme Vladimira Nazora čije ime nosi naša škola. Planirani su zajednički susreti  u travnju i lipnju na kojima ćemo se upoznati i predstaviti svoj rad jedni drugima.  Osim toga upoznat ćemo u kulturne i prirodne znamenitosti  koje ćemo istraživati.

Veselimo se realizaciji projekta i susretu s našim prijateljima iz partnerske škole! 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: marina štefanac   datum: 28. 9. 2016.




preskoči na navigaciju